
Много често след дълго търсене на мечтаното жилище установяваме, че това всъщност е една утопия. В момента, в който потенциалните клиенти са отчаяни от имотите, с които са се сблъскали, пред тях остава вариантът за закупуване на имот на „зелено“ – преди сградата да бъде узаконена. При такъв тип покупка има няколко големи плюса – по-ниска цена, разсрочено плащане (на всеки етап от строителството или друга схема), възможност да изберем изложение, квадратура, етаж, евентуално да направим дребни промени и т.н. Можем да пристъпим към закупуване във всеки един етап от строителството на сградата (в зависимост от условията на строителя). Много често това се случва и преди изкоп. Ето и няколко съвета, които могат да ви бъдат от полза при закупуването на такъв тип имоти:
- Внимателно проверете сторителя и инвеститора на сградата
Препоръчително е да изберете строител, който има завършени (узаконени) обекти и инвеститор (често са едно и също дружество), който има налични средства за финансиране на обекта и не ипотекира имотите. Ако ще използвате и кредит от банка, най-удачно е да подберете фирма, която е „проверена“ т.е. банката ще ви отпусне кредит още на етап груб строеж. Разбира се, това условие зависи от различните условия на банките и от конкретната ситуация на пазара в момента.
- Направете оглед с професионалист, който разбира от строителство
Хубаво е да направите един от огледите с лице, което разбира от строителство и ще може да ви ориентира дали се влагат качествени материали и има ли фрапиращи нередности при огледа на обекта.
- Запознайте се с документацията на имота
Преди подписване на предварителен договор направете пълна проверка на документите по сградата. За целта можете да наемете опитен юрист. Добре е да изискате от строителя и проектите на конкретния имот, включително архитектура и таблица за площоразпределение. Трябва да ви бъде предоставено приложение или описание за степента на завършеност на сградата в самия договор, за да знаете в какво състояние ще получите имота. Важно е и дали ще ви бъдат прехвърлени идеални части от земята. В тази хипотеза трябва да се направи проверка и на земята.
- Помислете за цялостното финансиране на проекта
Още преди да започнете да търсите имот за закупуване е добре да сте изяснили цялостното финансиране на проекта т. е. какъв е бюджетът ви, каква част от него притежавате, ще ползвате ли услугите на банка и съответно какво е самоучастието ви, и не на последно място- имате ли средства за довършителните работи по имота. Добре е да направите среща с кредитен консултант или със обслужващата ви банка още преди да започнете да търсите, а не да ги уточнявате тепърва след като сте харесали имот. Идеята е да имате финансова рамка и да сте запознати с основните правила на конкретната банка. Така ще можете да прецените например дали ще имате възможност да закупите паркомясто към имота.
- Рискована ли е този тип сделка
Определено има риск, когато решим да се спрем на имот, който е в процес на строителство, но в повечето случаи той е умерен. Запасете се с стърпение, изграждането на сграда е дълъг и сложен процес, в който винаги може може да излезе нещо непредвидено особено, когато се налага изграждане на външна връзка (водопровод, канал, електрозахранване). В този смисъл често срокът, който са ви дали за завършване на сградата не се спазва, но това не трябва да ви разочарова, защото по-важен е крайния резултат. А и в повечето случаи забавянето е чисто административно.
Преценете добре дали дадените срокове ви устройват. Ако условията, които ви се предлагат са добри и добре сте проучили строителя и инвеститора на сградата, няма смисъл да мислите дълго, а действайте смело.