Старо или ново строителство? Една истинска дилема и въпрос, който разпалва много спорове. Но кой е правилният избор и има ли такъв? Всеки вид строителство има своите противници и ревностни почитатели. През последните години се увеличават привържениците на новото строителство, но продължава да има висок процент от търсещите имот, които залагат на стара тухла или панел.
И въпреки изминалата година, която ни донесе доста трудни моменти изпълнени с въпроси, броят на новите сгради през изминалата година се е увеличил, за сметка на предходната. Строителството продължава да бъде в разгара си. По предварителнителните данни от НСИ, броят на въведените в експлоатация жилищни сгради през четвъртото тримесечие на 2020г. е 969, а новопостроените жилища в тях са 4401. Спрямо четвъртото тримесечие на 2019г. сградите са с 32 повече, или с 3.4%, а жилищата в тях нарастват с 220, или с 5.3%. От тях със стоманобетонна конструкция са 77%, с тухлена 19%, с друга 3,8% и с панелна 0.2%. Най-много жилищни сгради са въведени в експлоатация с областите София, Пловдив и Бургас.В големите областни градове преобладава младото население, което в по-голямата си част залага на закупуване на имоти в нови жилищни сгради. Какви обаче са плюсовете и минусите на двата вида строителтво, можете да прочетете в следващите редове.
Старо строителство-предимства и недостатъци
Най-голямото предимство на този тип имоти е факта, че нямат голям процент общи части или дори липсват такива. Съответно площите на помещенията са по-големи, има по-голямо отстояние между сградите и повече зелени площи. За сметка на това, обаче в по-голямата си част, общите части са зле поддържани, няма добра шумоизолация (при панелните жилища), не са енергийно ефективни, а това респективно значи по-високи сметки за отопление. По-голям е и шанса да попаднете на лоши съседи, а и тези имоти се финансират по-трудно от банка. Също така, има риск в близко бъдеще да имат нужда от по-сериозен ремонт, но пък данъците са по-ниски.
Често закупуването на такъв тип имоти върви със своите сериозни недостатъци тип незаконно преустройство- документално купувате двустаен, а получавате тристаен апартамент. Незаконни са и усвояванията на тераси и самоволното саниране. В повечето случаи такива имоти са с нереални цени, като потенциалните клиенти въобще не се замислят, че в бъдеще могат да имат доста проблеми с тях.
Не е лош варианта закупуването на имот в стар блок (тухла, панел), който е саниран, но изцяло. Не си мислете, че това няма да е начислено в цената.
Ако говорим за област София, тенденцията, която се забелязва в в част от по-старите квартали е доста висока цена на кв.м. на старите панелни жилища. Тук е мястото да отбележим, че има собственици на стари имоти, които „добавят“ общи части на имотите си при ценообразуването, по свое лично усмотрение.
И все пак основните предимаства на този тип имоти остават големите светли площи на помещенията и доброто разпределение, което в голяма част от случаите накланя везните в тяхна полза.
Ново строителство-предимства и недостатъци
При избор на ново строителство избираме да платим в повечето случай голям процент общи части, за сметка на това да живеем в доста по-приятна обстановка-нов асансьор, нови и поддържани общи части, по-добра шумоизолация и енергийна ефективност. От друга страна, голяма част от купувачите са разочаровани от малките светли площи в новото строителство. Все по-често се срещат спални по 10кв.м. и дори по-малки. Голяма част от хората смятат, че застроената площ е чиста, но всъщност в нея влиза и дебелината на зидовете. Или по-точно при външни ограждащи стени с отвори (прозорци, врати) в застроената площ на апартамента влиза цялата дебелина на стената; при външна ограждаща стена без отвори/калкан или към общи части – в застроената площ влиза ½ от дебелината, а другата ½ е към общите части на сградата. Всеки имот притежава и процент идеална част от общите части на сградата – стълбища, асансьори и др. Излишно е да споменаваме, че влизат площите на терасите, балконите, лоджиите.
И все пак новото строителство има безпорни предимства- висока енергийна ефективност, добра визия, гаранция от строителя, което означава, че ще отстрани евентуални появили се дефекти за негова сметка.
При финансиране с ипотечен кредит, процентът, който ще получите от банката е по-голям, защото тези имоти имат по-дълъг живот.
Има хора, които продължават да твърдят, че строителството от последните години е некачествено, в сравнение с това от преди 50-60 години. Тук може малко да поспорим, защото материалите, които се ползват днес са съвременни и надежни, както и технологиите. А всяка сграда се амортизира с годините и има нужда от периодични ремонти, за да се увеличи експлотационния ѝ живот.
В заключение можем да кажем, че водещото при избора на жилище са личните предпочитания. Изберете златната среда, това, което покрива нуждите ви и ви кара да се чувствате спокойни. Старо или ново строителство, тухла или панел, сами ще усетите кой е вашият имот.