През последните няколко месеца, цените на имотите бележат значителен ръст, изпреварващ значително традиционното поскъпване през последните години. Но на какво се дължи това: страх от непознатото в следствие на т.нар „ковид криза“, сериозната инфлация, която буквално топи спестяванията или ниските лихви по кредитите. Никой не може да отговори еднозначно на този въпрос. Да, търсенето е на лице, но до кога ще се запази тази тененция? В следващите редове ще се опитаме да анализираме ситуацията на пазара на недвижими имоти, в която се намираме в момента. Нека първо да разгледаме причините за поскъпването:
1.Поскъпване на строителните материали
Ограниченото предлагане, в следстието на спирането на много бизнеси, както и забавяне и повишаване стойността на доставките доведе до сериозно покачване на стойността на много строителни материали и суровини. Преминахме през първоначална стагнация и свиване на потреблението. В този период цените на петрола и съответно транспортните услуги намаляха. Нарушения ритъм на доставките от Китай и последващото високо потребление, доведоха до повишаване цените на услугите, респективно и на самите стоки. Желязо, стомана, дървен метериал, изолации, дограми, замазки-увеличението е драстично. През пролетта прогнозите на анализатори бяха, че увеличението на строителните материали, ще се отрази най-вече при индустриалното строителството, но жилищното не остана по-назад. Факт е, че инвеститори, които са на финален етап успяха да се възползат и покачиха цените на предлаганите от тях жилища. Други, които сега стартират предпочетоха да спрат да предлагат имотите си, за да избегнат евентуални загуби. Голяма част от потенциалните купувачи остават с впечатлението, че строителите се възплозват от създалата се ситуация като покачват цената необосновано много. Други гледайки темповете на растеж на цените, бързат да закупят възможно най-скоро.
2. „Ковид киризата“ и страхът от неизвестното
Една фраза, която постоянно чуваме през последната година и половина: Животът ни никога няма да бъде същия. Страхът, който се насажда с медиите неминуемо обърква хората, които имат заделени дори и минимални спестявания. В резултат всички тръгват да търсят недвижим имот, защото не знаят в какво да инвестират. Инвестирането в акции, договорните и взаимните фондове е рядко срещан и непознат вариант на инвестиция у нас. Много по-лесно и познато за нас е да инвестираме в недвижими имоти. Не трябва да се пренебрегва и фактът, че сме на една от първите позиции в Европа по притежание на жилище.
Но нека си припомним как започна всичко: При първата вълна всички бяха затаили дъх и чакаха цените на имотите да тръгнат стремглаво надолу. Строителите изчакваха да мине първоначалната уплаха у хората и не намалиха цените, същото се случи и със вторичния пазар-хората, които купуват имоти, за да ги препродават. Когато нещата леко се съвзеха и хората видяха, че светът продължава, нещата главоломно излязоха от конрол, като отчетливи признаци за това имаше още края на 2020г. Покачването на цените стартира отчетливо тази пролет. А основната причина за това е нашата следваща спирка.
3. Инфлацията
В световен мащаб инфлацията се дължи най-вече на пандемията, която засегна тежко икономиките по цял свят и последващите финансови стимули на централните банки. Стойностите и са рекордни за последните десет години и има твърдения, че ще достигне двуцифрени размери. Инфлацията удари силно, както покупателната способност на хората, така и спестяванията им. Всеки гледа да вложи спестяванията си в нещо бързо. От тук идва и големия интерес към пазара на недвижими имоти, защото повечето хора смятат, че е възможно още по-голямо покачване.
Факт е обаче, че инфлацията има и един положителен ефект за националната икономика: тя девалвира валутата и стимулира износа, защото експортните стоки поевтиняват. Освен това тя помага на кредитополучателите, понеже техният дълг на практика се свива.
И все пак, повечето специалисти твърдят, че с края на пандемията инфлацията ще се върне в нормалното си русло. Според голяма част от икономическите експерти това е временно явление.
4.Ниските лихви по ипотечните кредити
Ниските лихвени проценти мотивираха много хора, които имат малко собствени средства, да закупят собствено жилище. Да, факт е, че има и такива без никакво самоучастие т.е. теглят потребителски кредит и след това ипотечен, но факт е и че се повишиха доходите.
Банките предлагат все по-изгодни условия за физически лица и особено на такива с по-високи и стабилни доходи. Нарасналото вътрешно търсене повишава потребителските цени, цените на финасовите активи и на недвижимите имоти. По-високите работни заплати и достъпността на кредитите, поради по-малкия размер на вноските, стимулира домакинствата да купуват жилища или да заменят стари с по-нови и качествени. Евтиното финансиране стимулира също и растежа на инвестициите и потреблението на дълготрайните стоки, създаване на нови работни места, повишаването на доходите на населението и печалбите на фирмите.
Наблюдаваме и друг момент, а именно отрицателни лихви при депозитите, които карат пазарните участници да насочват своите средста към активи с по-голям риск. Това предизвиква концентрация на финансов ресурс във високорискови сектори на икономиката, което от своя страна може да доведе до срив в системата. Силните ръстове на пазара на недвижими имоти и инфраструктура през последните години, показват нагледно един такъв дисбаланс.
Бързият преглед на събитията, който направихме в горните редове няма как в пълна степен да опише моментната неповторима ситуация. Няма и да намерим точния отоговор на въпроса: Какво ще стане с пазара на недвижими имоти? Но факт е, че първото полугодие на тази година е рекордно, относно броя на сключените сделки. Ръстът му е най-високият от 12 години насам. Доколко е на сто процента сигурна тази статистика не можем да бъдем сигурни, защото имаше сделки, които се забавиха, заради пандемичната обстановка от 2020г., както има и много имоти, които са закупени преди две-три години (на зелено), но сделките се изповядват сега.
И все пак всеки от нас е наясно, че съществуват икономически цикли. В кой точно етап сме е трудно да се каже, защото ситуацията с ковид кризата, наистина е безпрецедентна, колкото и банално да звучи. С времето ще видим дали ще има свръхпредлагане и пренасищане на имотния пазар, но за момента търсенето-определя предлагането.