Покривът има основна роля за защита на дома и неговата стабилност. Ако той е здрав и издръжлив, стените на сградата ще бъдат здрави и сухи, а помещенията – с комфортна температура, независимо дали навън е слънчево или духа, вали дъжд или сняг.
Лесно могат да се намерят хора, които да построят конструкцията, но това е само началото. За да се поддържа функционалността на покрива, неговата здравина и дори външен вид за възможно най-дълго време, е нужна редовна поддръжка.
Експлоатационният живот на покрива е средно около 25 години. Ако се използват шистови плочи или метал, той може и да издържи до 50 години. Повечето хора обаче се налага да плащат за нов покрив на около 15 години. Причината е, че са пропуснали важни моменти, които са могли да удължат „живота” на покрива:
Качествено покритие и полагане
Първото и най-важно условие за здравината на покривите е високото качество на материалите и труда, които се използват за създаването им. Тези неща струват пари, но в строителството има правило, което гласи: „Който пести, плаща два пъти”.
Керемидите, независимо от вида им, трябва да са трайни, по възможност – със защитно покритие и устойчиви на валежи, натрупвания, резки промени в температурата и УВ лъчи.
Създаването на конструкцията, върху която ще се редят, както и подреждането им, трябва да бъде поверено на опитен екип. Специалистите спазват стриктно технологията на работа и не допускат грешки по монтажа.
Редовна проверка на покрива
Не е лесно да се проверява покрив, но е важно да се прави поне веднъж сезонно. Повечето проблеми остават незабелязани, докато не се случи нещо голямо, което само професионалист за ремонт на покриви би могъл да поправи. Разбира се, не е нужно собственикът да прави проверката. Достатъчно е да намери човек с опит, който ще забележи всяка липсваща част, дупка или теч. Навременните мерки по-лесно и евтино, ще решат всеки от тези проблеми.
Успоредно с това, покривът може да се почисти. Натрупаните мъх и влага са сигурен знак, че е дошло време да се направи. В противен случай покривът може да изгние, което означава много щети и разходи.
Поддръжка на улуци
Улуците са важна част от покривната система. Работата им е да не позволяват събиране на вода и да я отвеждат постоянно заедно с всички дребни отпадъци по покрива. В месеците, когато вали или падат листата обаче, улуците често се запушват. Това пречи на водата да се оттече. Натрупването ѝ води до гниене. След него се поява и един от най-честите проблеми – теч на покрива. За да не се случва това, е нужно редовно наблюдение и чистене на улука, ъгъла му и водосточната тръба.
Подрязване на големи клони на дървета
Всички харесват близостта на дърветата около къщите. Красотата им, прохладата през лятото и защитата от ветровете са нещо прекрасно, но клоните могат да са и сериозна заплаха не само за покрива. Бурите, трупането на сняг, както и силните есенни ветрове са причина да се прекършват и падат – върху покрива, комина и капандурите.
Редовното подрязване не само „подмладява” дърветата, но и обезопасява пространството около къщата и покрива.
Защита от влага
Валежите и натрупаното количество влага влияят отрицателно върху цялостната покривна конструкция. Те провокират появата на мухъл, което уврежда конструкцията и вентилационната система.
За да се сведе до минимум отрицателният ефект, първо трябва да се избере подходящ материал за полагане на хидроизолация на покрив. Той може да защити не само конструкцията, но и сградата от влага и пара. През лятото някои покрития отразяват слънчевите лъчи и запазват комфорта в помещенията, а през зимата задържат топлината в стаите за по-дълго, което пести от сметките за електроенергия.
Като допълнение може се използва специална лента за уплътняване на всички отвори около ъглите и комините, да се инсталират подходящи вентилационни и изолационни системи, които да абсорбират прекомерната топлина и натрупването на водни пари.
Предотвратяване на ледени „депа”
Натрупванията от сняг се превръщат в ледени образования по ръба на покрива и възпрепятстват оттичането на вода. Ограничена по подобен начин, тя може да проникне в помещенията и да причини щети на тавани, стени и изолация. Като превенция може да извикате специализиран екип, който да инсталира специални нагревателни кабели през покрива. Това ще направи почти невъзможно образуването на ледена стена, защото ще топи снега, а водата ще изтече през улука.