В единия случай рискуваме, закупуваме собствен имот и влагаме всичките си спестявания в него, в другия избираме да плащаме наем всеки месец, но можем да сменяме локации, големината на апaртамента т.е. лесно приспособими сме. Нека да разгледаме някои основни точки, които трябва да имаме предвид, преди да вземем такова решение.
Сравнете годишните разходи
За почти всеки човек, взимането на това решение, в по-голямата си част е емоционално. Има общоприето мнение, че купуването на жилище винаги е по-дoбро от наемането, всеки си мисли, че разбира от инвестиции в недвижими имоти, но това не е съвсем вярно. Трябва добре да помислите кое е по-изгодно за вас, кое има по-голям икономически смисъл – закупуването или наема? Важното е да сравните годишните разходи, но обърнете внимание на думата „разходи“. Трябва да сравните именно тях, а не годишните потоци. За да закупим жилище, трябва да плащаме ипотека. А тя има два основни компонента –лихвата и главницата. Лихвеният процент е чист разход. Или казано по най-елементарния начин-парите напускат джоба ви днес и никога няма да се върнат. Това е нашият основен разход. Много важни за плащането на ипотеката са и нашите спестявания. Това са пари, които преместваме от един в друг джоб и не влизат в нашето изчисление. Към разходите трябва да включим и данъка, застраховката, всички такси към банката и поддръжката на новия имот.
От друга страна разходите свързани с наема са доста прости и ясни. На първо място това е плащането на обикновено два депозита. Това обаче не е чист разход, защото ще получим тези си пари, когато напуснем жилището, естествено, ако не сме причинили щети. За сметка на тове всеки месец трябва да плащате наем. Пари, които излизат от джоба ни и никога няма да се върнат.
След като направим пълна равносметка, ще имаме разходите за година време.
Помислете за бъдещите разходи
Няма как да вземем такова решение за един ден, защото изисква голяма ангажираност, която се изпълнява години наред. Затова трябва да можем да предвидим годишните си потоци, поне няколко години напред в бъдещето. Финансовата част е най- сложната и най-важната във взимането на това решение. Естествено всеки се надява в бъдеще финансовите му възможности да се повишават. Със сигурност обаче няма как да прогнозираме цените на недвижимите имоти. И така стигаме до следващата важна точка:
Рискът, който поемаме
Определено това решение носи със себе си и риск. Има хора, които не се притесняват от риска в ипотеката или по точно лихвата, която трябва да се плаща. Но всеки инвеститор става чувствителен към промените на цените на пазара. Много важно е да дали сме избрали кредит с фиксиран или плаващ лихвен процент. Склонните към по-голям риск купувачи избират плаващ а надявайки се, че пазарните проценти ще останат стабилни или ще се намалят.
Голяма част от хората предпочитат да живеят под наем, защото цените на наемите не са толкова колебливи, колкото цените на имотите.
Стабилност срещу гъвкавост
Купуването на недвижим имот е свързано с уседналост. Ограничаваме се в рамките на един квартал относно детски градини, ясли, училища, фризьор и др. Разбира се, това не е задължително, но в повечето случаи се случва. От друга страна, когато сме под наем лесно можем да сменим квартирата си, за да бъдем по-близо до работата, университета и т.н. Обикновено, когато човек живее под наем в един квартал, решава в бъдеще да закупи жилище в същия квартал и район. Човек привиква с мястото и предпочита отново да живее там.
Голям плюс за повечето хора е, че могат да обзаведат и декорират собственото си жилище. Докато жилището взето под наем, в деветдесет процента от случаите, е готово за живеене. Друг недостатък на живеенето под наем е, че не по собствена воля може да се наложи да освободите жилището, например когато собственикът реши да го продава. В този смисъл купуването на собствено жилище носи вид стабилност.
Благодарение на живеенето под наем, обаче можем да експериментираме като живеем в различни квартали, апартаменти с различна квадратура и както вече отбелязахме-много по-мобилни сме.
Ако трябва да обобщим, крайното решениет е основно съобразено с финансово ни състояние, но се влияе и чисто емоционално от нужди, желания, потребности и удобство. Няма как всички да сме отлични финансисти и да предположим на сто процента какво ще стане в бъдеще. Въпреки това трябва добре да преценим рисковете, преди да вземем това важно решение.